Štát Slovensko
Kraj Trnavský
Historický región Považie
Okres Piešťany
Nadmorská výška 167 m n. m.
Súradnice GPS 48°30′16″S 17°43′34″V / 48.50444, 17.72611
Rozloha 24,380 km² (2 438 ha)
Obyvateľstvo 2 773 (31. 12. 2013)
Hustota 109 /km²
PSČ 922 07
Telefónna predvoľba +421-33
Kód 507709
EČV PN
Poloha
Obec leží v údolí potoka Výtok na pravobrežnej terase Dudváhu na styku severozápadného okraja Trnavskej sprašovej pahorkatiny s nivou Dudváhu a Váhu. Vznikli na starej významej obchodnej ceste pozdĺž Váhu ako potočná radová dedina popri potoku Chtelnička, ktorá preteká Kostolianskou dolinou.
Názov obce
Názov obce VEĽKÉ KOSTOĽANY (Nagy Kostolán) sa spomína na „Darovacej listine kráľa Ondreja II. z roku 1209“, v ktorej obec Veľké Kostoľany s obcami: „Czeklecz“ a „Iván Eberhard“ daruje grófovi Sebusovi (Comes Sebus). Kostoliansky rodák Dr. Pavel Jedlička vo svojej knihe „Pamäti malokarpatské“ z r. 1891 spomína, že pôvodný názov Veľkých Kostolian bol Sent Vít. S týmto pomenovaním sa stretávame aj v ďalšej darovacej listine kráľa Žigmunda z roku 1388 a 1398, kedy mestečko „Zenthwith“ daruje dvom bratom grófa Stibora a jedná sa o Veľké Kostoľany, pretože tu sa nachádza jediný kostol na širokom okolí a je zasvätený sv. Vítovi, v maďarskom znení Szent Vít a odtiaľ i pomenovanie obce v minulosti.
Názov obce Veľké Kostoľany je neskoršieho dáta. V našej obci sa vypína mierny vŕšok z neúrodnej sprašovej hliny, na ktorom bol v staroveku vystavený hrad s kostolom. Funkcia hradu bola ochranná. Z pôvodného hradu nezostalo ani stopy, ale ešte v začiatku tohto storočia tu bolo vidno zbytky múrov, ktoré sa časom zničili. Hrad bol z východu obkľúčený vodami Váhu, od severu potokom Chtelnička a od západu hlbokou priekopou naplnenou vodou. Zaberal celý vŕšok, na ktorom je kostol s cintorínom a časť bývalej obce Zákostoľany. Pod vŕškom od severnej strany sú dodnes vykopané pivnice, o ktorých pôvode je veľa dohadov.
Obec sa prvýkrát spomína v r. 1208 pod názvom Costulan. Osídlenie na terase Dudváhu sa vyznačuje veľkou koncentráciou. Sú to sídliská z mladšej a neskorej doby kamennej, jednotlivé nálezy z doby bronzovej, staršej a mladšej doby železnej, pohrebisko z doby sťahovania národov a stredoveké osídlenie. V r. 1467 vojsko Mateja Korvína dobylo posledný opevnený bratrícky tábor, ktorý stál v okolí kostola sv. Víta. V obci sa našiel aj poklad 1242 strieborných mincí ukrytý do zeme v r. 1619-1626. V r. 1945 boli k Veľkým Kostoľanom pripojené Zákostoľany. Významnou pamiatkou v obci je kostol sv. Víta (z konca 12. stor.), v minulosti viackrát prestavovaný. Kaplnky v chotári obce sú z 19. stor. Drobné sakrálne pamiatky - prícestné kríže - pochádzajú z 19. stor. V obci sa narodili Juraj Polykarp - arcibiskup a pronotár kráľa Mateja Korvína, spisovatelia Jozef Pavlovič a Jozef Mihalkovič a významný slovenský maliar Cyprián Majerník (1909 - 1945). Obyvatelia obce sa zaoberali poľnohosp. a remeslami (mlynári, tkáči, čižmári, mäsiari), v obci bol panský pivovar a rybník. Dnes v obci sídlia súkromné firmy a obchody, školy (materská, základná i základná umelecká), služby a prevádzky pre občanov. Od r. 1995 vychádzajú noviny - Kostolianske pohľady. Niektorí obyvatelia pracujú v okolí, Jaslovských Bohuniciach, Piešťanoch a vo Vrbovom.
Súčasnosť obce
Obec Veľké Kostoľany sú najväčšou obcou v okrese Piešťany s počtom obyvateľov viac ako 2650. Je to moderná, prosperujúca a dobre sa vyvíjajúca obec. Okrem poľnohospodárstva, ktorým sa zaoberali predkovia obce, je pomerne dobre vyvinutý aj priemysel a veľká obchodná sieť so službami. Obec má vybudovaný moderný dom kultúry, ďalej sa tu nachádzajú zdravotné stredisko, základná škola , materská škola, základná umelecká škola so zameraním na hudbu, lekáreň, pošta a iné pre občanov dôležité služby a prevádzky. Okrem kultúrneho diania v obci, žijú jej obyvatelia aj športovým životom (futbal, tenis, motokros). V obci i v súčasnosti pokračuje individuálna bytová výstavba. Kostolianske pohľady - obecné noviny - vychádzajú od roku 1995 a sú zrkadlom všetkého diania v obci.
Obce na Slovensku ktoré majú v názve Kostoľany:
Po: | 09.00 - 16.00 |
St: | 09:00 - 16.00 |
Pi: | 09:00 - 16.00 |
So: | 09:00 - 16:00 |